
Vi på MUCF vill be om er hjälp att sprida information om två kommande webbinarier som vänder sig till civilsamhällets aktörer. Webbinarierna ger grundläggande kunskap om statsbidrag och de nya demokrativillkoren som gäller från 1 januari 2025. Vi hoppas att ni vill dela vidare till era intressenter!
Statsbidrag – så funkar det
15 maj, kl. 18.00–18.45
Det här webbinariet riktar sig till dig som är nyfiken på hur statsbidrag fungerar, vad du behöver tänka på när du söker och hur processen går till.
Demokrativillkor för statsbidrag
2 juni, kl. 18.00–18.45
Sedan 1 januari 2025 gäller nya demokrativillkor för statsbidrag. I det här webbinariet får du veta vad förändringarna innebär och hur de kan påverka din organisation.
Praktisk information
- Webbinarierna är kostnadsfria.
- Anmälan krävs för att få möteslänk.
- Inspelningar kommer att finnas tillgängliga i efterhand – med undertext.
MUCF:s nya stöd till civilsamhället
Webbinarierna är en del av MUCF:s nya satsning på stöd till civilsamhällets organisationer med vägledning inom ekonomi, bidrag och juridik. Innehållet är framtaget utifrån behov som identifierats i intervjuer och workshoppar med civilsamhällets aktörer.
Frågor?
Har ni frågor eller vill ha mer information – hör gärna av er till civsamstod@mucf.se
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS