
Förlag DIKKO är glada att meddela att Madeleine Niarga kommer att finnas på Pride House under festivalen! Hon tar med sig den viktiga boken *Queera romer och resande*, som kommer att finnas till försäljning för ett Pride-pris så långt lagret räcker. Denna unika bok bidrar till viktiga samtal om identitet och erfarenheter inom HBTQ+-communityt.

Men det är inte allt!
Madeleine presenterar och säljer delar av sin vackra sameinspirerad kollektion, vilket gör det till ett perfekt tillfälle att stötta både minoriteter, hbtq, konst och kultur. Bilden ovanför visar några ur den kollektion som hon säljer. Missa inte chansen att besöka hennes bord och upptäck dessa fantastiska produkter!
Plats: Pride House på det fantastiska Clarion Hotel Sign!
Tid: Den 28 juli – 2 augusti
Läs mer om Pride House på det fantastiska Clarion Hotel Pride House ligger på Clarion Hotel Sign, Östra Järnvägsgatan 35 (vid Norra Bantorget), T-Centralen.
Pride House är en plats där man värnar om det demokratiska samtalet och vikten av att mötas – att reflektera över det förflutna och blicka framåt. Stockholm Pride är en plattform för organisationer, föreningar, företag, politiska partier och individer att dela erfarenheter och diskutera aktuella frågor och utmaningar för HBTQ+-communityt.
Under evenemanget kommer du även kunna delta i workshops, författarsamtal, debatter och besöka ett konstgalleri. Kom och var en del av gemenskapen!
Pride House Program
I Pride House värnar vi om det demokratiska samtalet och vikten att mötas, reflektera bakåt och blicka framåt. Pride House är en plattform där organisationer, föreningar, företag, politiska partier och individer kan mötas och utbyta erfarenheter och prata om frågor och utmaningar för hbtq+-communityt. Här hittar du också workshops, författarsamtal och debatter.
Pride House! 🌈❤️
Boken ”Queera romer och resande – Berättelser från Norge, Sverige och Finland” har gett queera romer och resande en plattform att dela sina berättelser för första gången.
Trots att de nordiska länderna har kommit långt i kampen för hbtqi-rättigheter, är romska och resande hbtqi-personer fortfarande utsatta för diskriminering och marginalisering, och det finns mycket lite forskning om deras situation. Bokens syfte är att synliggöra deras livsvillkor och den diskriminering de möter, särskilt antiziganistisk homofobi. Den ska också ge verktyg till organisationer och intressenter för att öka medvetenheten om queera romers och resandes frågor.

Läs DIKKO:s artikel som släpps den 13 juni – Queera romer och resande – En bok om kampen för rättigheter och identitet, där uttalar sig flera som finns med i boken om varför boken är viktig.
Projektet med att ta fram boken har samverkat över gränserna, vilket innebär att Sverige, Norge och Finland finns representerade i boken.
Illustrationerna är skapade av fotograf Peter Nylund.
Queera romer och resande – Berättelser från Norge, Sverige och Finlands redaktörer är Arman Heljic & Solvor Mjøberg Lauritzen.
Boken finns i Norge, Sverige och Finland och är ett samarbete mellan MF vitenskapelig høyskole, Norge, Södertörns högskola, Sverige, Förlag DIKKO, Sverige och Seta, Finland. Boken ges ut av Förlag DIKKO. ”Queera romer och resande” är finansierat inom ramen för Nordisk LGBTI-fond och Kulturrådet i Sverige har beviljat medel. Medfinansiärer är DIKKO och föreningen RUNG
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS