
Den 2 augusti varje år minns romanifolk världen över de romer som dödades av nazisterna under andra världskriget. Upp till 500 000 romer mördades, med över 4 200 som skickades till gaskamrarna i Auschwitz-Birkenau under den aktuella perioden. Medvetenheten om den Romska Förintelsen är låg, och romernas lidande ofta glöms bort.
I Sverige finns lagar mot förintelseförnekelse, men dessa inkluderar inte romanifolkets erfarenheter, vilket skapar orättvisa. Romers förföljelse pågår fortfarande, och diskriminering som tvångssteriliseringar och utestängning existerar. Det saknas också forskning om den Romska Förintelsen, men initiativ som Magasin DIKKO arbetar för att öka medvetenheten. Den 2 augusti är en dag för att minnas och skapa medvetenhet om romernas historia och motverka hat i samhället.
Text: Britt-Inger Hedström Lundqvist DIKKO finns på Facebook, Twitter, LinkedIn, TikTok och Instagram |
2 augusti varje år samlas romanifolk världen över för att minnas de som föll offer för nazisternas brutala förföljelse under andra världskriget. Det är en dag av sorg och reflektion, en internationell minnesdag som hedrar de upp till 500 000 romer som mördades i det som numera benämns som den Romska Förintelsen. Särskilt tragiskt är att över 4 200 av dessa fördes till gaskamrarna i Auschwitz-Birkenau mellan den 2 och 3 augusti 1944.
Trots denna tragiska historia är medvetenheten om den Romska Förintelsen fortfarande låg. Många känner inte till att romerna, precis som judarna, utsattes för en systematisk utrotning baserad på rasfördomar enligt nazistisk ideologi. Tyvärr försvåras detta ytterligare av det faktum att romernas lidande ofta ifrågasätts eller glöms bort, vilket har lett till en allvarlig brist på erkännande och förståelse.
I Sverige har det gjorts framsteg med lagar som kriminaliserar förintelseförnekande. Det är en positiv utveckling, men samtidigt kvarstår en viktig fråga. Lagarna omfattar tyvärr inte romanifolkets erfarenheter av förintelse. Detta skapar en orättvisa i en rättsstat där människor som genomlidit samma öde behandlas olika. Den dubbelmoralen i denna fråga är djupt bekymmersam.
Historien har gång på gång visat att romernas tragedi ofta göms undan. Förintelsekonferensen år 2000 och konferensen i Malmö två decennier senare belyser detta. Det är tydligt att romernas kamp för erkännande fortsatt står i skuggan av den mer väldokumenterade judiska förintelsen. När vi pratar om förintelsen är det viktigt att inkludera alla de som drabbades av nazismens grymheter, inklusive romer.
Det är också viktigt att betona att romers förföljelse inte slutade med andra världskriget. Än idag lever romer med antiziganism och diskriminering. I Sverige har romer drabbats av tvångssteriliseringar, registrering och utestängning från arbetsmarknad och utbildningssystem. Dessa zigenarfrågor är i högsta grad aktuella och kräver offentlig uppmärksamhet och åtgärd.
Det bristande intresset för forskning kring den Romska Förintelsen är anmärkningsvärt. Trots att forskningsmedel har avsatts för att studera förintelsen, har romernas erfarenheter ofta ignorerats. En av få forskare som berört ämnet är professor Birgitta Svensson, vars arbete har kritiserats för att förstärka negativa stereotyper snarare än att ge en nyanserad bild av romernas historia.
Den 2 augusti är därför inte bara en dag för minne; det är en dag för medvetandegörande och för förändring. Vi måste sträva efter att erkänna och dokumentera romernas historia, så att framtida generationer kan lära sig av våra misstag och arbeta för att stoppa den antiziganism som fortfarande finns i vårt samhälle.
Som en del av detta arbete är det viktigt att stödja initiativ som Magasin DIKKO, vilket tar ställning för att inkludera romernas förintelse i den bredare kontexten av förintelsen som helhet. Det är dags att ge romanifolken det erkännande och den respekt de förtjänar. Den 2 augusti påminner oss om att historien inte får glömmas bort och att vi alla har ett ansvar att motverka hat och fördomar i dagens samhälle.
Opre Roma.
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS