
Antisemitism i sociala medier och på nätet kan bidra till en normalisering av antisemitiska idéer. Det visar en ny kunskapsöversikt om antisemitism i digitala miljöer. Där lyfts också att det finns behov av ytterligare forskning på området.
Forum för levande historia presenterar i dag en kunskapsöversikt som ger en samlad bild av det aktuella kunskapsläget gällande spridning och motverkande av antisemitism på nätet. Studien har gjorts av Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).
– Syftet är att bidra till ökad kunskap om antisemitismens uttryck och spridning i digitala miljöer. Det är viktig kunskap i arbetet med att identifiera och utveckla nya åtgärder mot antisemitism och motverka spridningen, säger Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia.
Kunskapsöversikten visar att antisemitismen är särskilt livskraftig i digitala miljöer, där gamla stereotyper och konspirationsteorier omformas till digitala format och sprids bland annat via kodade uttryck, memes och ”humor”. Dessa uttryck kan vara svåra att identifiera och bidrar till en normalisering av antisemitiska idéer, vilket i sin tur riskerar att bana väg för bredare intolerans, radikalisering och våld. De senaste årens kriser och krig har lett till ökad spridning.
– Vi har gått igenom en stor mängd litteratur som visar att spridningen av antisemitism i digitala miljöer är omfattande. Det behövs mer forskning, särskilt om konsekvenserna av detta, och särskilt i en svensk kontext, säger Hannah Pollack Sarnecki, forskare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och en av rapportförfattarna.
Kunskapsöversikten bygger på ett brett urval av vetenskapliga böcker och artiklar, forsknings- och policyrapporter samt material från civilsamhällesorganisationer publicerade mellan 2017 och april 2025. I urvalet ingår både svenska och internationella källor. Ett kapitel har särskilt fokus på den svenska kontexten.
I rapporten lyfts bland annat behov av mer forskning om konsekvenserna av normalisering av antisemitism, konspirationsteoriernas roll i radikalisering, algoritmers påverkan på spridning och kopplingar mellan digitala uttryck och fysiska händelser.
Kunskapsöversikten riktar sig främst till forskare, beslutsfattare, myndigheter och andra som arbetar med frågor relaterade till antisemitism och dess spridning på nätet.
Rapporten är en del i ett regeringsuppdrag till Forum för levande historia att ta fram en kunskapsöversikt över spridning av antisemitism på nätet och föreslå åtgärder för att motverka spridningen.
Ladda ner rapporten hos Totalförsvarets forskningsinstitut
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS