29 september – En hyllning till Romanifolken och deras historia

DIKKO kollage BiL

Den 29 september är en dag av stor betydelse för oss Resande. Dagen markeras vår historia i Sverige, där en grupp Thaatra anlände till Stockholm 1512. De mottogs med vänlighet och respekt, men prejudicerande behandling och fördomar kom senare. Vi firar vår gemensamma nämnare och hedrar våra förfäder som kom till Stockholm och blev en del av Nordens historia. Dagen är en påminnelse om att vi är Resande och vi ingår i minoriteten romer och vår röst ska höras.

Text: Kurt. Magnusson och Britt-Inger Hedström Lundqvist
DIKKO finns på FacebookLinkedInTikTok och Instagram

Den 29 september är ingen vanlig dag för oss Resande; det är en dag av betydelse och stolthet. För att förstå varför denna dag är så viktig, måste vi blicka tillbaka i tiden—till de tidiga vandringar av ett nomadfolk från Indien, som för ungefär 1000 till 1500 år sedan påbörjade sin väg genom världen. Via den legendariska Sidenvägen fortsatte deras resa, och omkring 900 år sedan nådde de Europa via Balkan. När de kom i höjd med Rumänien valde några av dem att slå sig ner där, men många fortsatte mot kallare trakter och fann sin väg till Skandinavien, via Tyskland.

Köttsoppekok, Krämarstan, Finnerödja maj 2014. Privat bild

29 september till ära bjuder DIKKO på ett recept med köttsoppa

I Stockholm stads tänkebok från 1512 finns en viktig dokumentation av vår historia. Det skrevs om en grupp Thaatra under ledning av herr Anthonius, som anlände till staden den 29 september. Dessa människor, som kallades ”egyptier” och likställdes med pilgrimer, mottogs med vänlighet och respekt. De fick bo i Sankt Lars gillestuga och staden skänkte dem 20 mark—en betydande summa vid denna tid. Tyvärr var detta bemötande bara en kortvarig glimt av respekt, som med tiden skulle ersättas av prejudicerande behandling och fördomar.

Beskrivningen av dessa människor som ”främmande” i boken speglar det okända och det skrämmande i mötet med det annorlunda. Denna första immigration av Resandefolket till Sverige markerar början på en lång och svår kamp för erkännande och mänskliga rättigheter. Många av dagens Resande är ättlingar till dessa första immigranter, och det är vår gemensamma nämnare.

Illustratör Paul K Roos

Den skotska familjen Faa, som kom till Sverige via Danmark, för oss vidare ut i världen. Charles Faa Blyth, även känd som ”zigenskungen,” är ett exempel på hur djupt våra rötter sträcker sig.

Charles Faa Blyth – King Charles II ”zigenskungen” i Kirk Yetholm

Vi firar också den 8 april, en dag av stor betydelse för hela den romska minoriteten, som markerar den första romska kongressen i London. Medan denna dag alltid kommer ha en speciell plats i våra hjärtan, är den 29 september unik på sitt eget sätt. Det är dagen då vi hedrar våra förfäder som kom till Stockholm och därigenom blev en del av Nordens historia.

Det är viktigt för oss Resande att skapa medvetenhet om vår identitet och historia. Genom att fira den 29 september visar vi att vi tar vår rättmätiga plats i historien—att vi inte längre är det gömda folket. Att hissa den gemensamma flaggan för Resande och Romer på denna dag är ett kraftfullt uttryck för vår stolthet och vår gemenskap.

Foto Linda Lundqvist

Vi står tillsammans, stolta över vår identitet och vår historia, och den 29 september är en påminnelse om att vi är här för att stanna. Vi är Resande och tillhör romanifolken och vår röst ska höras.

Kurt och Britt-Inger

redaktionen@dikko.nu


Att vara en oberoende tidning kostar pengar så vill du hjälpa oss med att betala vårt fika får du gärna swisha en slant till 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046

Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61

IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS