
Den nya programledarduon Jenni Kay och Jaqueline Horvath bjuder in olika gäster för samtal under de nio programmen.
Här hittar du alla avsnitt av Möte med… Svt lägger upp dem allt eftersom de sänder dem på TV. Två av avsnitten handlar om hur man idag ser på Z-ordet. Det blir diskussion och delade meningar i programmen. Se även INBLICK: ORDENS KRAFT OCH BETYDELSE
I avsnitt 9, som sänds den 3 juni, kommer Britt-Inger Hedström Lundqvist (DIKKO) delta tillsamman med Mia Taikon. Mia och Britt-Inger pratar om böcker, förlagsverksamhet och DIKKO.
De böcker Mia pratar om hittar man på ERG förlag och det förlag Britt-Inger representerar återfinns på förlag DIKKO.
Bland annat handlar samtalet också om att resande och romer inte alltid vill eller vågar dela saker på sociala media på grund av det hat och hot som de blir utsatta för.
Här hittar du alla avsnitt av Möte med… Svt lägger upp dem allt eftersom de sänder dem på TV.
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS