
Den 25 april öppnar utställningen Svart på vitt på Sveriges museum om Förintelsen. Utställningen undersöker den svenska medierapporteringen om Nazityskland och Förintelsen åren 1933–1946. Fram träder bilden av ett land som visserligen lyckades stå utanför kriget, men där många kände till och påverkades av grymheterna i Europa.
I år är det 80 år sedan nazisternas koncentrationsläger befriades och andra världskriget tog slut. Världspolitiken och kriget dominerade den svenska medierapporteringen vid tiden, men de allt brutalare judeförföljelserna i Nazityskland var inte okända för svenska tidningsläsare.
– I utställningen Svart på vitt får besökaren en inblick i vad dåtidens svenskar kunde ta del av genom media. Morden och förföljelserna i Nazityskland beskrevs till exempel tidigt i svenska tidningar. Även om mycket skildrades svart på vitt är det också intressant att diskutera skillnaden mellan att läsa, veta och förstå, säger Gösta Sandell, utställningsproducent för Svart på vitt.
Genom ljudklipp från Sveriges radio, korta journalfilmer och ett urval av artiklar från stora tidningar som Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet och Aftonbladet får besökarna kronologiskt följa med i den svenska rapporteringen. Samtidigt lyfter utställningen tidsandan, antisemitismen och pressfriheten.
Förutom att visa det som skrevs och sändes i Sverige tar Svart på vitt upp sådant som inte fick tryckas eller medvetet utelämnades. Som en del av utställningen erbjuds en tidning där besökarna kommer att kunna läsa ett antal texter som förbjöds vid tiden och även få en inblick i hur pressfriheten inskränktes och utmanades under krigsåren.
– Det är en väldigt aktuell utställning. Jag har flera gånger under arbetet slagits av likheterna mellan dåtid och nutid. Genom Svart på vitt kan besökarna lära sig om vår historia, men också reflektera kring hur och varför demokratin och pressfriheten utmanas idag, säger Gösta Sandell.
Pressvisning 24 april
Utställningen öppnar på Torsgatan 19 i Stockholm den 25 april. Pressvisning för Svart på vitt kommer att hållas den 24 april klockan 10. Anmäl dig till pressvisningen genom att mejla Anton Wigbrand, pressansvarig för Sveriges museum om Förintelsen.
Mer information om Svart på vitt.
redaktionen@dikko.nu
Att vara en oberoende tidning kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS