Vår grupp är skapad som ett tryggt och stödjande nätverk för kvinnor. Den är öppen för alla kvinnor, oavsett bakgrund, nationalitet eller livssituation. Alla kvinnor är välkomna att komma och känna sig trygga, sedda och respekterade.
Мрежа за поддршка на жени. Заедно сме посилни – Kvinnors stödnätverk. Tillsammans är vi starkare
Syftet med gruppen är att erbjuda stöd, råd och gemenskap. Vi vill skapa en plats där kvinnor kan prata öppet om svårigheter i livet, få hjälp och känna att de inte är ensamma. Gruppen handlar inte bara om våld i nära relationer. Många problem börjar långt tidigare – till exempel kriser i relationer, familjekonflikter, stress i vardagen eller svårigheter kring barn och föräldraskap. Vi vill också stödja föräldrar som har barn med särskilda behov, till exempel autism eller andra diagnoser, eftersom sådana situationer kan skapa stor press i familjen. I gruppen kan kvinnor få både medmänskligt stöd och professionell vägledning.
Vi samarbetar med kvinnor som har lång erfarenhet av socialt arbete, stödlinjer och arbete med utsatta kvinnor. Vi har även kontakt med professionella psykologer och personer med erfarenhet av familjestöd, trauma, psykiskt våld och fysiskt våld. Vi samarbetar också med flera organisationer och nätverk som arbetar med kvinnors rättigheter och stöd till utsatta kvinnor. Bland dessa finns organisationen Amaro Drom i Sverige, nätverket Romni, Föreningen för kvinnors rättigheter i Shuto Orizari samt Kvinnonätverket “Tillsammans är vi starkare”.
Genom dessa samarbeten kan vi dela erfarenheter, kunskap och resurser för att hjälpa kvinnor i svåra situationer. Vi arbetar tillsammans med kvinnor och aktivister i flera länder, bland annat i Sverige, Tyskland och Nordmakedonien. Genom detta nätverk kan vi ibland hjälpa kvinnor att hitta stöd, skydd, kontakter eller praktiska lösningar när de befinner sig i en svår situation. Vårt mål är att ge kvinnor kunskap, trygghet och stöd så att de kan fatta trygga beslut i svåra situationer. I många fall kan fel beslut i en farlig situation göra saker ännu mer riskfyllda, därför är det viktigt att kvinnor får rätt information och vägledning.
Vi arbetar också för att öka medvetenheten i samhället om våld mot kvinnor och vikten av bättre skydd och resurser för utsatta kvinnor. Samhället behöver starkare stödstrukturer, bättre resurser och större möjligheter för kvinnor att kunna lämna en våldsam situation och börja ett nytt liv. Vår vision är enkel men stark: Ingen kvinna ska behöva känna sig ensam i en svår situation. Tillsammans kan vi skapa stöd, styrka och nya möjligheter. Alla kvinnor är välkomna att vara en del av denna gemenskap.
Мрежа за поддршка на жени. Заедно сме посилни
redaktionen@dikko.nu
Vill du hjälpa oss med att betala vårt fika får du gärna swisha en slant till 123 242 83 40 <
eller bg: 5534-0046
Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61
IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS