Kulturarv återfört till nationella minoriteter – hur har det gått?

Offergåvor vid Unna Sájvva, en samisk offerplats. Fotograf/Källa: Kerstin Andersson (CC BY)

Välkommen till ett webbinarium om arbetet med återlämnande av föremål och mänskliga kvarlevor och hur det bidrar till att bevara och bekräfta de nationella minoriteternas kulturella och historiska arv.

Källa: Riksantikvarieämbeter
DIKKO finns på FacebookLinkedInTikTok och Instagram

Den 2 december delar representanter från Lycksele sameförening, Talma sameby och Lillsaivis byaförening med sig av sina erfarenheter från projekt som genomförts under året. Det är projekt som blivit verklighet genom regeringens bidrag som Riksantikvarieämbetet fördelar.

Webbinariet modereras av representanter från Riksantikvarieämbetet. Även Regeringskansliet och Sametinget deltar.

Vi har bjudit in företrädare för de nationella minoriteterna, inklusive urfolket samerna, men inbjudan är öppen för alla intresserade.

När: Tisdag 2 december, 13.00–15.00
Var: Digitalt via Teams

Välkommen

Anmälan till press@raa.se senast den 28 november.

Bakgrund

Regeringen har gett Riksantikvarieämbetet i uppdrag att fördela bidrag för återlämnande av föremål, och återlämnande och återbegravning av mänskliga kvarlevor.

Läs mer

Läs mer om regeringsuppdraget Uppdrag om stöd i återlämnandeprocesser

Offergåvor vid Unna Sájvva, en samisk offerplats. Fotograf/Källa: Kerstin Andersson (CC BY)

redaktionen@dikko.nu


Att vara en oberoende tidning som inte har några bidrag kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046

Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61

IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS