Nytt uppdrag ska synliggöra flykten från Norge till Sverige under Förintelsen

Norska flyktingar på gränsen till Sverige Foto: K W Gullers / Nordiska museet / Digitalt Museum

Forum för levande historia har fått i uppdrag att genomföra kunskapshöjande insatser om civila räddningsinsatser i samband med flykten från Norge till Sverige under Förintelsen.

Text: Forum för levande historia
DIKKO finns på FacebookLinkedInTikTok och Instagram

Regeringen har gett Forum för levande historia i uppdrag att genomföra kunskapshöjande insatser om civila räddningsinsatser i samband med flykten från Norge till Sverige under Förintelsen. Uppdraget syftar till att synliggöra de människor, platser och flyktvägar som möjliggjorde att judar och andra förföljda kunde ta sig över den svensk-norska gränsen och vidare till säkerhet i Sverige.

– Att öka kunskapen om hur norska judar tvingades fly och vilka risker hjälpare tog är viktigt för att förstå både Förintelsen och civila insatser både i Norge och Sverige. Det ger också underlag för samtal om antisemitism och civilkurage i vår egen tid, säger Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia.

Forum för levande historia ska bland annat utveckla material som kan användas i skolan och inom folkbildningen. I uppdraget ingår att samla och lyfta vittnesmål samt andra spår från Förintelsen kopplade till räddningsinsatserna. 

Forum för levande historia har tidigare berört flykten från Norge i utställningen ”Sverige och Förintelsen”.

redaktionen@dikko.nu


Att vara en oberoende tidning, som inte har några bidrag, kostar pengar därför använder vi oss av crowdfunding. Det innebär att människor med små eller stora summor hjälper till att finansiera vår verksamhet. Magasin DIKKOs insamlingen sker via swish: 123 242 83 40 eller bg: 5534-0046

Vill du annonsera eller sponsra, synas eller höras i våra media?
Kontakta oss på redaktionen@dikko.nu
eller ring 0768 44 51 61

IBAN: SE19 9500 0099 6042 1813 4395
BIC: NDEASESS